Hrad Švecburg

nejmladší hrad v ČR

Jak už samotný název napovídá, hrad postavil v roce 2007 pan Švec, povoláním zedník. Spolu s přáteli nasbírali kamení z okolních polí, dali se do práce a za dva roky byl hrad na světě. Klobouk dolů, postavení hradu muselo stát spoustu práce a času a je úžasné, že se v dnešní době najde pořád někdo, kdo vynaloží tolik úsilí, aby udělal radost druhým.

Hrad Švecburg se nachází v obci Kváskovice, 13km od Strakonic. Ze Strakonic vyjeďte směr ČB do Jinína, poté projedete vesnicemi Třešovice, Paračov a dojedete do Kváskovic. Tam uprostřed obce odbočte vlevo (směr Netonice). Po pravé straně uvidíte most plný dřevěných hradů (viz foto), přes který přejedete a auto zaparkujete u hřiště. Víte, co hrady na mostě znamenají? Když se v Kváskovicích narodí nový občánek, pan Švec mu tady postaví hrádeček.

svecburg-schody

Návštěva hradu

Od parkoviště na hrad je to cca 800m, takže i malé děti to zvládnou bez problémů po svých. Kočárkem trasu nedoporučuji. Na začátku je sice cesta asfaltová, ale ta po chvíli končí. Poté se jde polní cestičkou a lesem, kde jsou i kořeny. Cesta z parkoviště je dobře značená. Hrad je volně přístupný a zdarma.