Vodní zámek Blatná

Václav Neckář zná jednu krásnou zahradu…Kde se natáčel film Šíleně smutná princezna, ve kterém účinkují Helena Vondráčková, Václav Neckář, Jaroslav Marvan, Bohuš Záhorský.

Dnešní zámecký soubor Blatná patří nesporně mezi stavebné-historicky nejhodnotnější a architektonicky nejvýznamnější památky svého druhu u nás. Svou dlouhou historií, svébytnou architekturou ve vzácně dochovaném prostředí parků a vodních ploch i současným stavem se řadí ke klenotům mezi hradními komplexy. Vedle Švihova a Červené Lhoty je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel v České republice. Stavebně historický vývoj učinil z tohoto objektu pozoruhodnou ukázku uměleckých slohů minulých staletí, a protože se během svého vývoje nacházel převážně v držení významných šlechtických rodů, byla Blatná místem, kde se rodily a přetvářely dějiny střední Evropy. 

A krom toho se tu točila pohádka Šíleně smutná princezna.

 

blatna2

Prohlídky zámku

Zámek Blatná nabízí několik prohlídkových tras, od těch opravdu vážných a poučných až po zábavnější dětské prohlídky, kde je více pamatováno na to, aby se ani malí návštěvníci nenudili. Čekají vás obrazárna, barokní salon, etiopský salon, společenský salon, místnosti věnované F. F. d’Estemu, F. Hildprandtovi, J. E. Purkyněmu a K. Hildprandtové. Na dětských prohlídkách pak můžete potkat strašidla či navštívit výstavu princezen.

Park

Zámecký park s rozlohou 42 ha patří k nejpůvabnějším místům v regionu. Veřejnosti je celoročně přístupný, lidé si tudy zkracovali cestu přes město už za časů Ferdinanda Hildtprandta. Původní oboru nechal začátkem 19. století upravit v přední části ve stylu anglického parku František (Franz)  Hildprandt. Zádní část parku byla uchována v původní podobě se “sejpy” (pozůstatky dávných rýžovišť zlata), porostlými letitými stromy.  Díky svému vzrůstu a hustotě nabízí park i v parném létě možnost procházek v příjemném prostředí.

Půjčovna loděk

Půjčovna loděk je otevřena souběžně s prodejnou lidového uměleckého řemesla od 1. dubna do 30. října, podle počasí. Stanoviště zůstává v ul. Na Příkopech proti Kaplance (ulice od zámku k městské věži)

Provozní doba denně 9.00 – 17.00 hod.

 K dispozici jsou tři pramice, jedna o nosnosti zhruba 220 kg. Ideální pro dva dospělé a dvě děti, eventuelně tři dospělé. Plout lze v okolí zámku a po říčce Lomnici až do města. Trasa cca na 1 hodinu. Cesta je romantická plná zajímavých průhledů a zákoutí, mění se s ročním obdobím.